неділю, 15 листопада 2020 р.

ВІДКРИЛАСЯ КНИЖКОВА ВИСТАВКА-РЕКВІЄМ "МОЗАЇКА МАЙДАНУ"

 


День Гідності та Свободи – одне зі знакових офіційних свят у новітній історії України. Встановлене вона на честь двох знаменних і доленосних подій, які відбулися в Україні, – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи  щороку відзначається 21 листопада – в річницю початку Євромайдану. Свято започаткував у 2014 році п’ятий президент України Петро Порошенко указом "Про День гідності і свободи".

Пам’ятну дату запровадили з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження й донесення до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події, які мали місце в Україні на початку XXI століття.

Українці вшановують патріотизм і мужність свої співвітчизників, які восени 2004-го та в листопаді 2013 – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору.

(Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/holidays/koli-den-gidnosti-ta-svobodi-2020-v-ukrajini-data-11218517.html)

 З нагоди Свята у відділі абонемента відкрилася книжкова виставка-реквієм «Мозаїка Майдану». На виставці представлені як прозові та поетичні художні твори так і спогади учасників Майдану. Серед представлених видань можна знайти:

 

84(4=УКР)6

Б 17

 Базів Василь Андрійович. Амагеддон на Майдані : роман-реквієм / В. А. Базів. – Київ : Український пріоритет, 2014. – 159 с.

 

Майдан, який пережила Україна взимку цього року, звичайно, не міг не спричинити і своєрідного літературного відгуку. За останні кілька місяців уже видано кілька антологій віршів, присвячених Майдану-2013/2014. Проте нова повість Василя Базіва «Армагеддон на Майдані» – цікава спроба письменника (і водночас дипломата, політика) передати свою версію подій.

Пропонуємо переглянути відеозапис презентації книги «Армагеддон на майдані». Презентація відбулася в Українському кризовому медіа центрі 19 лютого 2016 року.

 821(477)

Г 93

Гук Наталя. Євромайдан. Звичайні герої / Н. Гук. Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. 144 с.

Це збірка розповідей про звичайних і водночас неймовірних людей, які створили революцію 20132014 років. Тут усього потрошку: долання меж і страхів, шалена любов до Батьківщини, рішучість діяти, бажання залишити нащадкам єдину та квітучу Україну, переосмислення буття й відкриття нового себе, сміливість відстоювати свободу, перемога над байдужістю, буденні дива. Але основа всіх подій єдина – прагнення змінити світ на краще та віра, яка не знає слова «неможливо».

 

84(4=УКР)6

47 Д 21

 Дацюк Галина Іванівна. Янголи Небесної Чоти / Г. І. Дацюк. Чернівці : Букрек, 2016. 320 с.

  

Під парасолькою назви зібрані імена людей, яких ми називаємо моральними авторитетами суспільства. Усіх їх об’єднує й те, що зовсім недавно вони були гостями передач на Радіо Культура.Розмови у прямому ефірі - це миттєвості, до яких згодом не повертаються. Оприлюднені ж у книжці інтерв’ю дають можливість ще й ще раз звертатися до слова письменника Анатолія Дімарова, художника Миколи Стороженка, філософа Євгена Сверстюка. Їхні голоси звучать уже на небесах.

Частина книжки присвячена митцям, які стали героями і героїнями Революції гідності й сьогодні стоять на кордоні української культури. Серед них -Ольга Богомолець, Євген Нищук, Леся Горова, Марина Соченко, Олександр Мельник, Катерина Ткаченко, Оксана Гордієць та багато інших.

 


 84(4УКР-4ПОЛ)6

Д 66

 Домашенко Тетяна Михайлівна. Небесна Сотня воїнів Майдану : поезії / Т. М. Домашенко. Вишневе : Духовна вісь, 2014. - 192 с.

 Під час буремних подій на Майдані Незалежності Тетяна Михайлівна Домашенко кожного дня відвідувала Будинок профспілок, волонтерські намети, барикади на Грушевського та Інститутській, спілкувалася з людьми. Жінка проникла болем та гордістю за рідну Україну. Творча душа довго не змогла тримати у собіпереживання нелегкої зими, тому всі сльози, біль, смуток і скорбота за загиблими Героями вилилися у поетичну збірку.

 Небесна сотня воїнів Христа

З мечем Архистратига Михаїла,

З молитвою за волю на устах

У вічність із Майдану відлетіла,

Небесна Сотня воїнів святих

І душу, й тіло склали за Свободу,

За розбрат нації взяли на себе гріх,

Освячені любов'ю до народу.

Їх імена у Небі голубім

Золотосяйним променем палають,

І над устами Гімн співають.

Вся України – Мати над Хрестом,

Їй серце меч прошив нестерпним болем,

У душу увірвався напролом,

Сльоза пече й пече кривавим морем.

Цвіт нації узято на приціл,

Все нових кілерів злочинець-кат шукає,

Щоб ми не чули крику породіль,

У зав'язі невинний цвіт вбиває.

О мій народе, мученик святий,

У вічності хвилиною мовчання

І Час, і Простір вмить перехрестив

У серці матері молитвою прощання.

Покров Небесний в зорях золотих,

І «Ще не вмерла...» над Майданом лине –

Молитвою сердець усіх святих

Творець Всевишній славить Україну.

 Т. Домашенко зі збіки «Небесна Сотня воїнів Майдану»

 

821(477)

К 93

Курков Андрій Юрійович.Щоденник Майдану та Війни : пер. з рос. / А. Ю. Курков. Харків : Фоліо, 2018. 333 с.

 

«Щоденник Майдану та Війни» – це перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо». Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції – це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні – до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі – початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки... «Щоденник Майдану» був перекладений і опублікований багатьма мовами – англійською, німецькою, французькою, японською та іншими. І ось у видавництві «Фоліо» вийшла його україномовна розширена версія.

 

84(4УКР-4ПОЛ)6

М 79

 Моргун Володимир Федорович. Україна і Майдан : думи скорботи та надії / В. Ф. Моргун. 4-е вид., доп. Полтава : Дивосвіт, 2015. 32 с.

 До четвертого видання шостої збірки автора увійшли вірші п’яти попередніх ( «Дотик душі», «Октава кохання», «Визнання і небуття», «Незалежність і майдан», «Поетична психологія та психологічна поезія» і нові твори, що спрямовані на профілактику  небезпечних явищ, що породжуються крутими політичними змінами – великої ейфорії або великої депресії людей.

 


 
821(477)

П 60

Портников Віталій. Дзвони Майдану / В. Портников. - Харків : Акта, 2018. - 515 с.

 

Книжка є закінченням публіцистичної трилогії, що її розпочали видання «Богородиця у синагозі» і «Тюрма для янголів». Тексти «Дзвонів Майдану» охоплюють період від осени 2011 до початку 2018 років. Окремим блоком, який справедливо можна вважати щоденником Майдану, подано тексти, написані під час Революції Гідності.

 24 листопада 2018 року політичний оглядач і публіцист Віталій Портніков представив книгу "Дзвони Майдану", в межах виставки "Революціонуймо".

 

821(477)

П 12

 Павличко Дмитро Васильович. Вірші з Майдану / Д. В. Павличко. - Київ : Основи, 2014. - 176 с.

 

В історії сучасного українського письменства Дмитра Павличка слід визнати зачинателем і видатним речником посттоталітарної української літератури. Це реноме поет засвідчив книжками поезії "Правда кличе!" (1958), "Гранослов" (1968), "Покаянні псалми" (1994 і 2009), а тепер утверджує збіркою "Вірші з Майдану" (2014). Традицію свободи духу, що постала в українській літературі від Шевченка до Франка, а в світовій - від Данте, Шекспіра, Сервантеса, Байрона, Міцкевича, Пушкіна, Ботева, Марті - нині гідно репрезентує Дмитро Павличко, знаний сміливими виступами не лише проти сталінського тоталітаризму, а й сучасних диктаторів. Павличко - один з авторів Акта проголошення незалежності України. Нинішні "Вірші з Майдану" - це мобілізаційний поклик до українського народу.

 

 

Або йди в Європу, або згинь!

 Вчора чув я президента. Боже,

Прагне він в Європу йти, в ЄС,

Але сам боїться йти, не може, —

Бо при вході там великий пес —

Скочить, вкусить, вмиє зуби в рані,

Роздере сорочку — твір майстринь…

А народ співає на майдані:

“Або йди в Європу, або згинь!”

Що робити? Гроші вже в Європі, —

Але як пробитися туди,

Якщо Путін, хрещений в окропі,

Каже: “Вдома, в Києві сиди!”

Що робити? Скритися в Рязані

Чи за муром київських святинь?!.

А народ співає на майдані:

“Або йди в Європу, або згинь!”

Путін хоче за підмогу плати, —

Ну а чим платити сатані?!

Може, Криму ще шматок оддати,

А ще й кусник десь в Галичині?

І летить він на аероплані

Аж в Пекін, в понаднебесну синь…

А народ співає на майдані:

“Або йди в Європу, або згинь!”

Що робити? Повертатись треба.

А куди — не відає шахрай,

Бо немає ні землі, ні неба

Для того, хто зрадив рідний край.

Чоловік говорить на екрані,

Крутиться, як в ополонці минь,

А народ співає на майдані:

“Або йди в Європу, або згинь!”

Дмитро Павличко 03.12.2013, Київ

 

Книжкова експозиція діє з 16 по 30 листопада.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар