четвер, 16 січня 2025 р.

Інформаційна година «Історія без “білих плям ”»





 Холодний Яр – унікальне вогнище сили борців за волю України різних епох: гетьмана України Богдана Хмельницького, керівника гайдамацького повстання Максима Залізняка 1768 року, отамана полку гайдамаків Холодного Яру Василя Чучупаки. Холодний Яр став символом волі, національною святинею. У надрах його б`ється серце нескореної України. Тут потом і кров`ю здобувалася її незалежність. 

16 січня 2025 року в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського відбулася інформаційна година «Історія без  “білих плям ”» , присвячена 140-річчю  від дня народження Петра Степановича Чучупака (1885–1920), начальника штабу та отамана Холодного Яру.  

Дмитро Стаценко, викладач історії Фахового коледжу управління, економіки і права Полтавського державного аграрного університету, кандидат історичних наук, розповів присутнім про збройну боротьбу за українську державу під жовто-блакитним прапором УНР та чорним прапором Холодного Яру, на якому було написано: «Воля України – або смерть!». Цікавою була інформація про братів Василя та Петра Чучупаків – славетних отаманів Холодноярської республіки, які загинули в борні за незалежність України.

Понад сімдесят років радянська влада замовчувала правду про ці героїчно-трагічні події. Лише за часів незалежної України стали можливими глибокі наукові дослідження історії Холодноярської республіки, стали відомі широкому загалу імена холодноярських отаманів.

Пам’ять про холодноярських повстанців продовжує жити. 1995 року на місці останнього бою Василя Чучупаки  поставлено перший меморіальний знак українським повстанцям Холодного Яру. З 2018 року почесну назву «Холодний Яр» має 93 окрема механізована бригада ЗС України, яка відзначилася в боях за Іловайськ та в обороні Донецького аеропорту; танкова рота бригади «Азов» також називається «Холодний Яр». Пам’ять про холодноярських повстанців живе в назвах вулиць, майданів. 

Тетяна Гусар, завідувачка відділу абонемента, ознайомила присутніх з сторінками життя Юрія Горліс-Горського, письменника, розвідника, холодноярівця Залізняка, автора роману «Холодний Яр»; розповіла про книгу «Чорний ворон. Залишенець» сучасного українського письменника Василя Шкляра – одну з найпопулярніших книг серед наших захисників.

Людмила Таран-Пономаренко, відома полтавська поетеса, волонтерка, розповіла  історію знайомства з книгою Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр» та прочитала вірш «Кайдани духу».

Музичною окрасою заходу стала пісня «Донька України» у виконанні  Вікторії Нечти, студентки Луганського національного університету імені Тараса Шевченка,  яка додала йому патріотичної і урочистої атмосфери.

Доторкнутися до історії, дізнатися більше про події, що відбувалися в Холодному Яру, завітали учні 9-А класу гімназії № 8 імені Панаса Мирного та учні 11 класу КЗ «Полтавський міський багатопрофільний ліцей № 1 ім. І. П. Котляревського, небайдужі полтавці.

Модераторка заходу - Тетяна Гусар.

Технічна підтримка - Валентина Сагай, бібліотекарка І категорії відділу абонемента.

Світлини - Єлизавета Харахаш, бібліотекарка відділу соціокультурної діяльності, реклами та зв’язків з громадськістю.

Немає коментарів:

Дописати коментар