26 квітня 2025 року виповнюється 135 років з дня народження видатного літератора, поета та мовознавця, майстра сонетної форми та перекладача античної поезії Миколи Зерова. А також легендарного професора, на лекції якого приходили навіть викладачі, лідера неокласиків, якого називали «живим сріблом» і «Золотоустом». Він став ворогом для радянської влади, бо одним фактом свого існування руйнував міф про провінційність і меншовартість української культури.
Народився поет 26 квітня 1890 року в місті Зінькові на Полтавщині в сім’ї вчителя. По закінченні Зіньківської школи, навчався в Охтирській та Першій київській гімназіях (1903–1908). У 1909–1914 роках – студент історико-філологічного факультету Київського університету Святого Володимира. До 1917 року вчителював у Злотопільській, а з 1917 – в 2 Київській гімназії. У 1918–1920 роках викладає українознавство в Архітектурному інституті, працює редактором бібліографічного журналу «Книгарь» (до початку 1920 року). 1 жовтня 1923 року Микола Зеров став професором української літератури Київського інституту народної освіти, викладав українську літературу в кооперативному технікумі та торгово-промисловій школі.
27 квітня 1935 року до Зерова прийшли з обшуком та арештували за звинуваченням у тому, що він керівник контрреволюційної терористичної націоналістичної організації. Військовий трибунал на закритому судовому засіданні без участі звинувачених і захисту розглянув судову справу. Зерову визначили міру покарання: десять років позбавлення волі у виправно-трудових таборах з конфіскацією належного йому майна. Без будь-яких додаткових підстав і пояснень «справу Зерова та ін.» нагально переглянула особлива трійка УНКВС по Ленінградській області. Зерову, Филиповичу, Вороному, Пилипенку було винесено найвищу міру покарання – розстріл. Вони загинули 3 листопада 1937 року. Миколі Зерову було 47 років. Він був реабілітований посмертно ще самою радянською владою у 1958 році – вирок Військового трибуналу і постанова особливої трійки УНКВС по Ленінградській області були скасовані, а справу припинено «за відсутністю складу злочину».
Микола Зеров – не лише блискучий інтелектуал 1920-х. Це постать, актуальна доти, доки ми читаємо і міркуємо про українську культуру.
До річниці з дня народження славетного земляка відділ абонемента підготував книжкову виставку-персоналію «Доля і слово Миколи Зерова». Експозиція презентує збірки творів різних років видання, окремі твори, літературні статті, щоденники, рецензії, нариси та кореспонденції. Творчий і життєвий шлях літератора висвітлюють окремі видання унікальних спогадів, цікавих фактів про Миколу Костянтиновича та його родину, наукові публікації, статті з періодичних видань. Читачі зможуть детально ознайомитись з життям та трагічною долею видатного науковця і критика, яскравого представника генерації «Розстріляного Відродження» Миколи Зерова.
Виставку підготувала бібліотекарка ІІ категорії відділу абонемента Тетяна Слюсаренко. Експозиція діє з 17 квітня по 1 травня.
Запрошуємо до цікавого читання!
Немає коментарів:
Дописати коментар