Продовжуємо відкривати маловідомі сторінки історії рідного краю. 20 травня 2025 року в Полтавській обласній універсальній бібліотеці імені І. П. Котляревського відбулася лекція Ірини Петренко «Нескорена Ляля Убийвовк: кінець легенді?»
Ірина Петренко, докторка історичних наук, професорка, завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методики їх викладання ПНПУ імені В. Г Короленка, підготувала захопливу розповідь про Лялю Убийвовк та антинацистський Рух Опору на Полтавщині.
Спираючись на архівні матеріали та спогади родичів молодих підпільників, Ірина Петренко «реконструювала» події 1941-1942 років, ознайомила присутніх з діяльністю членів молодіжної підпільної групи, відповіла на численні питання.
Сьогодні ще залишається багато «білих плям» в історії діяльності підпільної молодіжної групи на чолі з Оленою Убийвовк. До цього часу опрацьовано не всі архіви, зокрема, радянські (російські) ще чекають на свого дослідника. Але можна з впевненістю стверджувати, що підпільна молодіжна група «Нескорена полтавчанка» – цілком післявоєнний радянський ідеологічно-пропагандистський конструкт. Відповідно до матеріалів розсекреченої кримінальної справи, вона перебувала на стадії організаційного формування, ніякого штабу ще не мала.
Із джерел випливає, що з листопада 1941 р. по січень 1941 р. лідерами групи були Олена Убийвовк і Сергій Ільєвський , а з січня по квітень 1942 р. функції керівника перебрав на себе Сергій Сапіго.
Провал підпільної молодіжної групи стався через неналежну конспірацію та недосвідченість її учасників. Зрадницею організації не можна вважати лише Валентину Терентьєву, адже ненадійними виявилися родичі та найближче оточення підпільників.
Подвиг Олени Убийвовк беззаперечний: будучи одним із лідерів організації, вона проявила мужність і сміливість, пішовши разом із товаришами на смерть.
Радянська влада та її спецслужби у післявоєнний час спотворили образ відважних захисників Полтави. Вона й інші учасники групи були майже канонізовані. Завдяки радянській пропаганді та повісті Олеся Гончара ім’я Олени (Лялі) Убийвовк стало символом «нескорених полтавчан» - уособленням антинацистського Руху Опору в краї. Так міфологізовані образи Лялі Убийвовк та її соратників закріпилися у пропагандистські літературі.
Лекція викликала жваве обговорення серед слухачів, які довго залишались в затишній залі, щоб поспілкуватися та обмінятися думками.
Організаторка заходу – Тетяна Гусар, завідувачка відділу абонемента.
На лекцію до бібліотеки завітали краєзнавці, музейники, слухачі ДНЗ "Полтавський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості" та студенти "Університету третього віку".
Немає коментарів:
Дописати коментар